За каньонинга, рафтинга и още нещо
Хубаво е човек да се стреми да опитва непознатото. Именно водени от тази максима, верни на приключеския си дух ние се впуснахме в изпълнение на точка 23 от годишните ни планове* Организацията беше направена по телефона, плащането по куриер и от нас оставаше да си изберем уикенд и компания за изпълнението на точка 23. За каньонинга и рафтинга основно значение има водата. Колкото е повече, толкова е повече, както казва един любим герой от детските книжки. С оглед на това нямахме много избор и в края на Май се обадихме във фирмата за да ни имат в предвид.
Рано сутринта в събота се натоварихме на колата заедно с необходимия инвентар от каса бира, вкусна храна и добро настроение поехме към Мишо и Таня, доброволците за поредната щуротия. Да, ама не, както се казва в такива случай. Оказа се, че когато натоварихме колата с багажа и се качихме всички, калниците опряха в 16 цоловите джанти и се наложи да сменим колите. Нищо не плаши, душите наши. Смяната е отработена и след 10 мин сме вече на път. Докато се осъзнаем и сме на сборното място на Кресненски ханчета – база Рай. Както винаги, сме дошли по-рано и докато си пием бирата (дотук нищо ново) наблюдаваме как навалицата от ентусиасти се увеличава. По едно време някой ни попита:
- вие за кво сте?
- каньонинг
- ами ако сте с ваш транспорт, ще следвате ей онази кола
- ами добре
Ами следвахме я. На Кресна се завива на изток, пресича се жп линията и се започва постепенно изкачване към с. Влахи. Добре, че имахме водач. Първоначално пътя е асфалт, но в един момент просто изчезва и неговото място продължава черен път. Не бих го нарекъл черен, а по-скоро жълт. Офроуд, за които го пожелаха. Идеята ни е да спим на палатки между двете мероприятия и докато се движим с колата оглеждаме за равни полянки. Да, ама няма! Единственото по-равно място се намира в центъра на село Влахи точно пред кръчмата до един вековен чинар. Това е така наречения Влахинският чинар, който е обявен за природна забележителност, и е на има-няма 500-600 години. Село Влахи е родното място на Яне Сандански и в миналото е имал повече от 2000 жители, а днес едва ли има и 20-тина. Под каньонинг най-общо се разбира спускане по течението на планинска река с осигурително въже и седалка. Естествено има и водопади, нали те са тортата в черешката. Влахински водопад на Косовска река е мястото където ще практикуваме. Докато се подготви терена за спускането имаме малко време за припичане на слънце и зяпане на хубави гледки. След като всичко е готово, ни събират за инструктаж. Естествено аз ще съм първи. Обличам неопрена и заставам на ръба. Това не ми е първото спускане по въже, но за първи път ще е по водопад. Тръпка има, особено когато попаднеш под струята на водопада. Бяха ни предупредили да не се шашкаме и в никакъв случай да не си вдигаме главата нагоре. Когато попаднеш под ръба, водата, която ти пада върху канчето ти изкарва въздуха и ако не ни бяха подготвили предварително наистина си е шок. Пада на водата е около 35 м и спускането трае няколко минути освен ако не спреш да се любуваш на гледката някъде по-средата. Организацията на фирмата, с която бяхме е перфектна и прави каньонинга достъпен и за абсолютно начинаещи. След като приключвам със спускането си намирам хубаво местенце и се отдавам на заслужена почивка и зяпам следващите доброволци като правя снимки на всички. Всички са доволни от днешния ден.
Офертите за нощувка са няколко: Пред кръчмата под вековния чинар, на каякарската полянка на Струма и при минералните бани до с. Ощава.
След дълги спорове и размисли решаваме да слезем от Влахи и да се качим до тези минерални бани за да видим какво представляват. Избора не можеше и да бъде по-добър. Намерихме си прекрасно място за опъване на палатки точно до едно поточе близо до минералните бани. Хвърляме бирата в потока и събираме дърва за лагерния огън. За десерт има и къпане в минералните бани. Те са със свободен достъп и са малко занемарени, но водата е топла и релакса пълен. Това е едно прекрасно място, което все още не е съсипано, както много други места.
Следващия ден е рафтинга по Струма. Групата се събира отново пред база Рай и сме наистина много, над 50 човека. Раздават ни неопрени, гребла и каски и след 30 минутен задължителен инструктаж ни качват на бусове и поемаме към мястото за пускане на лодките. Разпределят ни в лодки с по 8 човека във всяка и водач. За първи път ми е и се вълнувам какво е усещането. Хубаво беше.
Много е важна функцията на водача на лодката. Той казва кога да се гребе, кога да се почива и направлява посоката. Основните команди са „греби” и „пръскай”. Последната е особено весела.
На някой места където течението е по-слабо може да се скача от лодката и да се плува паралелно с нея. Спасителните жилетки не ти дават възможност да потънеш, а се носиш като шамандура на повърхността. Цялото спускане трае около час и е около 15 км. На едно място трябва да се излезе от реката и изкарваме лодките за да избегнем един опасен участък от реката. Лодките се товарят на платформи, а ние продължаваме пеша. След около 2 км отново ги спускаме на вода и продължаваме. Краят на рафтинга е на каякарската поляна. Доволни сме от преживяното и се заричаме догодина пак да дойдем и да го превърнем в традиция, всеки май месец да идваме на Кресна за по едно спускане.
Естествено завършваме с бира и шкембе на Кресненско ханче.